Životní prostor se bude zmenšovat. Vysoké ceny nových nemovitostí přitom zůstanou, říká Martin Nesládek z DRFG Home

Trh s nemovitostmi v České republice je ve fázi stagnace. Jejím vlivem se začínají projevovat trendy, které s sebou přináší zmenšení životního prostoru a obecně změnu koupěschopnosti, tedy poptávky po bydlení. Důležitou roli budou hrát mikro jednotky a takzvaná studia. Možnost pružné reakce developerů je ale v České republice omezená. Na vině je především dlouhé povolovací řízení. Oživení trhu se přitom obecně očekává ve druhé polovině příštího roku.

„Zatímco dříve bývala průměrná velikost životního bytového prostoru pro dvě osoby kolem 55 metrů čtverečních, dnes je to jen 45. To je pokles o zhruba 20 procent. A tento trend se projevuje napříč všemi druhy bytových jednotek. Například velikost běžného bytu 3+kk byla dříve 80 až 120 metrů čtverečních, dnes je jeho ideální velikost jen 65 metrů čtverečních, a to z důvodu kupní síly” popisuje změny ve velikosti nabízených bytů Martin Nesládek, ředitel marketingu a prodeje DRFG Home.

Do budoucna budou hrát čím dál větší roli takzvané mikro jednotky. Tedy byty o velikosti 25 metrů čtverečních v podobě studií nebo 1+kk. Na tyto trendové změny se snaží reagovat i developeři. V České republice je ale právě u novostaveb jejich akceschopnost omezena délkou povolovacího řízení. Příprava projektů zabere v průměru běžně tři až pět let. To je důvod, proč s menšími rozlohami nemovitostí nepřichází zároveň nižší ceny na metr čtvereční.

„Oživení na trhu s nemovitostmi očekáváme až v druhé polovině příštího roku. Zásadní především bude skutečnost, kdy Česká národní banka přistoupí ke snižování úrokových sazeb. Aby došlo k výraznému oživení hypotečního a potažmo nemovitostního trhu, musely by se hypoteční sazby přiblížit ke 4 procentům. To by vyřešilo oživení poptávky u mladší generace, mileniálů. Do té doby bude rozhodovat především kvalita produktu, načasování umístění na trh a celkově schopnost oslovit koncové zákazníky. Skokové snížení cen u developerských projektů neočekáváme,” dodává Martin Nesládek.

DRFG Home je divizí dohlížející na development, prodej i marketing developerských projektů v investiční skupině DRFG. Ta se již několik let věnuje aktivně developmentu rezidenčních projektů. Po kolaudaci je aktuálně Rezidence Spojovací v pražských Vysočanech a hned několik projektů je ve výstavbě. Jedním z nich je Green Resort Kunětická hora, který zahrnuje vybudování 18 rodinných domů v oceňované obci Dříteč mezi krajskými městy Pardubice a Hradec Králové. V první polovině roku 2024 se předpokládá dokončení apartmánů Green Mladá Boleslav, zahrnující malometrážní byty, větší byty pro rodiny s dětmi i luxusní apartmány. V letošním roce navíc skupina DRFG začala projektové práce na třech dalších velkých vícefunkčních projektech, a to Smetanka Parku v Olomouci, na jedné z nejvyšších budov v Bratislavě Ister Tower a na rezidenčním areálu Tři Dvory u Brna. V developerském portfoliu skupiny je tak momentálně více než 1200 bytů ve výstavbě.