Příběh z našich řad: Ze známého hokejového reprezentanta úspěšný investiční konzultant, který radí i sportovcům

JAN KRULIŠ

Pro tým dělám vždy maximum!”

Jeho životní příběh by vydal na román. Během profesionální hokejové kariéry se mu splnilo, o čem jiní jen snili - dostal se do nejvyšší soutěže, nastupoval za reprezentaci. Nejvíce času pak strávil v obraně Poldi Kladno, ale oblékal například také dres Komety Brno. I kvůli své výbušné povaze býval postrachem hokejistů z konkurenčních mužstev, zároveň byl ale vždy oporou svého kladenského týmu. A jak sám říká - i když už se neživí hokejem, tohle se nezměnilo. Týmem jsou mu nyní investiční skupina DRFG a jeho klienti, kterým radí v oblasti investic. Kdo by ale čekal, že jeden z nejobávanějších hráčů v historii české extraligy, bude při osobním setkání nahánět hrůzu, spletl by se. Jan Kruliš naopak působí velmi milým a vyrovnaným dojmem. „Byla jiná doba, hrálo se daleko více tvrdě a já se nikdy nebál jít do souboje. Taková byla moje role v týmu,” vzpomíná na devadesátá léta. „Byla to zlatá éra kladenského hokeje, nastupovali se mnou hráči jako byl Patera, Procházka, Eliáš, Židlický, Vokoun, Kaberle, Plekanec a samozřejmě Jarda Jágr,” jmenuje spoluhráče, které dnes znají hokejoví fanoušci po celém světě. „Byla to opravdu neuvěřitelně silná generace a dostat se do A-týmu nebylo vůbec jednoduché, konkurence byla obrovská.”  Krulišovi se to ale podařilo a v extralize odehrál za kariéru celkem 581 utkání, a přestože byl obránce, připsal si 259 kanadských bodů. 

Jak to všechno začalo?

Hokej se stal jeho povoláním v osmnácti letech. „Bylo to ještě za minulého režimu, takže oficiálně jsem byl zaměstnancem Poldovky a výplatu nám nosila účetní v pytlíku, stejně jako dělníkům,” vzpomíná Kruliš na dobu, kdy statut profesionálního sportovce neexistoval, a proto se ani jejich platy zdaleka neblížily těm dnešním.  Honza Kruliš si mnohokrát zahrál také za reprezentaci, a kromě kladenské Poldi prošel i několika dalšími mančafty, včetně těch zahraničních. „Po olympiádě v Naganu v roce 1998 jsem hrál rok v Japonsku, kde to bylo úžasné a fyzicky velmi náročné, přestože hokej tam nedosahoval takové úrovně jako tady.” V sezóně 2004/05 hrál také ve Velké Británii. „To byla zrovna výluka v NHL, proto tam s námi hrála řada hráčů ze severní Ameriky.”  Po návratu do Česka už ale cítil, že se jeho kariéra zvolna chýlí ke konci. „V roce 2007 jsem hrál v maďarské Budapešti, byl jsem tam sám bez rodiny. Jednou po zápase jsem ležel v posteli a říkal si, že už možná nastal čas posunout se dál,” popisuje Kruliš okamžik, kdy se rozhodl pověsit brusle a hokejku na hřebík.  [caption id="attachment_5459" align="aligncenter" width="413"] Jaromír Jágr byl Honzovi za svědka na svatbě[/caption]

Od hokeje k financím

Po ukončení sportovní kariéry netrvalo dlouho, než se objevila nová šance, která Honzovi pomohla nastartovat zcela odlišnou kariéru. „Nastoupil jsem do makléřské společnosti, která se zabývala pojištěním. Měl jsem na starosti například pojištění vozidel nebo odpovědnosti majetku u společností jako byly Asko nábytek, Mountfield nebo Deloitte,” vzpomíná na své začátky ve světě financí, který ho prý vždy zajímal.  Po třech letech ale společnost opustil a s kamarádem si založil vlastní firmu. „Začínali jsme s operativními leasingy, ale předběhli jsme dobu, protože tehdy ta služba nebyla zdaleka tak běžná, jako je tomu dnes.” Pak nastoupil do makléřské společnosti Cyrrus. „Tam jsem opět začínal úplně od nuly. Navolával jsem kontakty a zval klienty na schůzky. Pak jsem ale složil makléřské zkoušky a vedl burzovní tým. Odešel jsem až poté, co jsem ztratil přesvědčení, že tohle je práce, kterou chci opravdu dělat,” vzpomíná.  Potom ale přišla nabídka od DRFG. „Byl jsem na pohovoru s Břéťou Hrabětem a okamžitě jsme si lidsky sedli. Chtěl, abych v Praze postavil tým investičních konzultantů. Plácli jsme si a já si přivedl kluky, kterým jsem věřil. Plány, které jsme si tehdy nastavili, jsme od té doby mnohokrát přeplnili,” pochvaluje si úspěšnou spolupráci s naší investiční skupinou. Díky DRFG se navíc opět vrátil ke sportu. Už ne jako hráč, ale jako investiční konzultant profesionálních sportovců - ať už těch aktivních nebo i těch, kteří svou kariéru ukončili. 

Sportovec je spotřební zboží

Statistiky jsou neúprosné. Mnoho profesionálních sportovců se po konci kariéry potýká s finančními potížemi a dluhy. Honza Kruliš upozorňuje, že zvlášť zranitelní jsou fotbalisté a hokejisté. „Žijí v bublině, každý jim říká, co mají dělat. Když vše funguje, jsou úspěšní a vydělávají peníze, všichni je plácají po ramenou. To ale jen do té doby, dokud jsou výkonní. Sportovec je jako spotřební zboží, když přestane fungovat, vymění ho,” vysvětluje. Podle něj spousta sportovců z této bubliny nedokáže vystoupit. „Mnozí uvěřili podvodníkům a investovali i do takových věcí, jako jsou například rychle rostoucí stromy nebo kakaové plantáže v jižní Americe. A nakonec z toho neměli vůbec nic.” Díky kombinaci zkušeností z prostředí sportu i finančně-poradenského trhu si Honza pochvaluje, že teď může dobře reagovat na potřeby svých klientů. Je důležité, aby měli nějaký správný příklad ze svých řad. Aby jim někdo vysvětlil, že 20% investice nejsou příliš reálné, ale že bohatě stačí 5% a už to jim bude pravidelně generovat peníze. Po skončení kariéry tak budou mít vystaráno, a až do konce života jim bude chodit pravidelná renta,” radí bývalý reprezentant a dnes úspěšný investiční konzultant Jan Kruliš.

Česká televize - Příběh Jana Kruliše