18. TÝDEN

Důležité zprávy

Situace na Ukrajině

Události minulého týdne na Ukrajině byly velice dramatické. Bez nadsázky už lze celou záležitost označit za občanskou válku. Ve městě Oděsa došlo ke střetu radikálních separatistů a radikálních ukrajinských nacionalistů zejména z řad fotbalových ultras. Tento střet si vyžádal přes 40 obětí, které zahynuly zejména při požáru domu odborových svazů, který údajně měli zapálit ukrajinští nacionalisté. Oběti jsou především z řad proruských separatistů.

To vedlo k dalšímu vyostření situace. Spekuluje se o vojenské přípravě na invazi Ruska na Ukrajinu. Zároveň probíhá i nadále slovní přestřelka mezi představiteli Ukrajiny, EU, USA a Ruskem. Ukrajinský prezident Turčynov tvrdí, že Rusko vede s Ukrajinou válku. Ukrajinští představitelé tvrdí, že separatisté jsou ve skutečnosti vojáci placení ruskou stranou, což potvrzuje celá řada fotografických materiálů.

Separatisté ve Slavjansku propustili zahraniční pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Situace je velice dramatická a mění se každou hodinou. V tuto chvíli se zdá, že Evropa ani USA nejsou připravené na tvrdý postoj vůči Rusku v této záležitosti. Tuto věc reflektuje i fakt, že bývalý německý kancléř Gerhard Schroder se rozhodne za současné situace slavit své 70té narozeniny ve společnosti Vladimira Putina a šéfa Gazpromu v ruském Petrohradě, navzdory tomu, že se EU v čele s německou kancléřkou Merkelovou snaží o kategorické hájení územní celistvosti Ukrajiny.

Masivní sesuv půdy zabil více než dva tisíce lidí, obávají se Afghánci

Páteční sesuv půdy na severu Afghánistánu si vyžádal přes 2100 mrtvých. Ohlásil to mluvčí guvernéra provincie Badachšán, jehož citovala agentura Reuters. V pátek úřady hlásily asi 350 mrtvých, stále se pátrá po přeživších.

Byznys

Kellnerův byznys v Rusku chřadne, Home Credit bude zavírat pobočky

Ruský byznys skupiny PPF, která patří Petru Kellnerovi, zpomaluje. Souvisí to s celkovým nepříznivým vývojem na ruském maloobchodním trhu – klesá prodej zboží i spotřebitelských půjček. Právě tyto segmenty jsou v Rusku hlavní Kellnerovou doménou a nutí českého miliardáře zavřít některé pobočky.

Kellnerova ruská banka Home Credit, která se specializuje především na spotřebitelské financování, čeká v prvním čtvrtletí letošního roku po řadě úspěšných let ztrátu. Dopadá na ni nejen celkový pokles zájmu ruských zákazníků o nákupy, ale i loňské zásahy centrální banky. Ta zpřísnila regulaci a zvýšila nároky na poskytovatele úvěrů. Finančním skupinám se spotřebitelské půjčky přestávají vyplácet.

Vedení Home Creditu už rozhodlo o tom, že skupina musí zeštíhlit a zefektivnit chod. Celkem má Home Credit v Rusku přes 7 000 obchodních míst, z toho 2,2 tisíce jsou plnohodnotné bankovní pobočky, které poskytují úvěry i přijímají vklady. Čtyřicítku z nich Home Credit bez náhrady zavírá, další se zmenšují či spojují. Změny se dotknou celkem osmi procent poboček ruského Home Creditu.

Zatímco v Rusku Kellner svůj finanční byznys ořezává, na asijských trzích stále roste. Největší angažmá PPF má v Číně, kde už pro Home Credit pracuje 14 tisíc prodejců finančních produktů. Obchody stoupají také ve Vietnamu či v Bělorusku.

Výpadek ruského trhu však nová teritoria nenahradí – expanze na nich je zatím hodně drahá, navíc jde v porovnání s Ruskem o zanedbatelný podíl. Zatímco ruský Home Credit se na celkovém objemu aktiv skupiny podílí zhruba třemi čtvrtinami (dříve podíl přesahoval 80 procent), podíly asijských filiálek či Běloruska dosahují stále jen jednotek procent.

Nokia zkrachovala, ale její šéf dostal zlatý padák ve výši 664 milionů. Finové zuří

Někdejší slavný výrobce mobilních telefonů, finská Nokia, zkrachovala. 25. dubna tato značka oficiálně skončila a pokračuje pod hlavičkou firmy Microsoft. Jenže její bývalý šéf, Kanaďan Stephen Elop, dostal zlatý padák ve výši 24,2 milionů euro, v přepočtu přes 664 milionů korun. Ve Finsku to vyvolalo bouři nevole.

Nokia, přestože byla mezi lety 1998 až 2012 největším výrobcem mobilních telefonů na světě, nakonec neodolala tlaku konkurentů, jako jsou Apple, Samsung i některých čínských společností

České spořitelně klesl ve čtvrtletí zisk na 4 miliardy Kč

České spořitelně, bance s největším počtem klientů v zemi, klesl v prvním čtvrtletí konsolidovaný čistý zisk o 4,9 procenta na čtyři miliardy korun. Výsledky byly podle banky ovlivněny rekordně nejnižšími úrokovými sazbami a cenami finančních služeb.

Banka to oznámila v tiskové zprávě, neauditované výsledky podle mezinárodních účetních standardů zveřejnila také na svých internetových stránkách. Provozní zisk banky zůstal v prvním čtvrtletí na 5,8 miliardy korun. Bilanční suma klesla o 6,7 procenta na 913,94 miliardy Kč. Kapitálová přiměřenost skupiny dosáhla k 31. březnu 2014 18,6 procenta (požadavek regulátora je 8 procent).

Čistý výnos z poplatků a provizí bance meziročně klesl o pět procent na 2,79 miliardy Kč. “Meziroční pokles je ovlivněn tím, že klienti využívají internetové bankovnictví, zvýhodněné programy a produkty, a také zvýšenými náklady na karetní transakce,” vysvětlila banka. Bance naopak vzrostl objem poplatků a provizí z operací s cennými papíry, zvýšily se jí i provize z pojišťovacích obchodů.

Provozní náklady se meziročně snížily o 4,6 procenta na 4,52 miliardy Kč. Nově provozní náklady zahrnují také příspěvek do fondu pojištění vkladů v objemu 239 milionů Kč.

Vlastník České spořitelny, rakouská Erste Group, v prvním čtvrtletí meziročně snížila čistý zisk o víc než dvě pětiny na 103,3 milionu eur, v přepočtu 2,83 miliardy Kč.

Politika a veřejná správa

Zvýšení důchodů dali poslanci zelenou

Důchody zřejmě od ledna 2015 stoupnou o 1,8 procenta, tedy v průměru asi o 205 korun. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) ve středu zatím v prvním čtení schválili poslanci.

Opoziční TOP 09 a ODS ale odmítly přijmout návrh ve zrychleném řízení, tedy hned v prvním čtení. Ve standardním legislativním procesu jej tedy nyní projednají sněmovní výbory.

Valorizace důchodů se má od příštího roku vrátit k pravidlům platným do roku 2012, kdy podle zákona rostly o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Dočasné omezení, které na tři roky prosadila vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, tak skončí o rok dříve. Počínaje lednem 2013 platilo, že penze rostou jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd.

Babišovo hnutí se v průzkumu vzdálilo ČSSD, posílili i lidovci

Hnutí ANO posiluje. Volby do Sněmovny by vyhrálo se ziskem 28,5 procenta hlasů, ČSSD by získala o deset procentních bodů méně. Vyplývá to z dubnového průzkumu společnosti TNS Aisa pro Českou televizi. Z volebního modelu vyplývá, že strana Andreje Babiše sociálním demokratům utíká. V březnovém průzkumu pro Českou televizi Hnutí ANO a ČSSD dělilo sedm procentních bodů.

Třetí místo ve volebním modelu by obhájili komunisté s 11,5 procenty hlasů před TOP 09 s 9,5 procenta hlasů. Na pátou příčku se vyšvihli lidovci se sedmi procenty hlasů. Podle březnového průzkumu by dostali jen 4,5 procenta hlasů.

ANO škrtlo kandidáta do evropského parlamentu

Stačilo, aby na veřejnost prosáklo jedno video z večírku, a z eurokandidátky hnutí ANO zmizelo jméno třiadvacetiletého Milana Zavady. Na případ upozornil časopis Týden. Opilý mladík na videu varuje před invazí Židů, zpívá nacistickou hymnu a na konci močí na podlahu.

Ekonomika

EU pozastavila Česku proplácení dotací na veřejné zdraví

Evropská komise pozastavila certifikaci integrovaného operačního programu Služby v oblasti veřejného zdraví. Brusel už tak nebude v rámci programu, který se zaměřuje na nákupy zdravotnické techniky do nemocnic, proplácet Česku žádné peníze.

Evropská komise své rozhodnutí oznámila ministerstvu pro místní rozvoj dopisem. Důvodem pozastavení certifikace jsou podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka již uzavřené a proplacené projekty z let 2009 a 2010.

Ministr proto chce nechat provést kontrolní audit, který by měl potvrdit, že nový systém je v pořádku. „Musíme celou situaci rychle obnovit,“ dodal Němeček.

Česká práce zdražila od vstupu do EU téměř na dvojnásobek

Mzdové náklady na českého zaměstnance se od vstupu do Evropské unie téměř zdvojnásobily. Zatímco v roce 2004 činily v průměru 5,8 eura na hodinu, minulý rok už 10,3 eura.

Statistický úřad Eurostat do této částky – vedle samotné odměny za práci přímo pro zaměstnance – započítává také daně, povinné odvody nebo náklady na odborné vzdělávání.

Žebříček mzdových nákladů vede Švédsko, kde firmy zaplatí za pracovníky v průměru 40,1 eura na hodinu. Unijní průměr činí 23,7 eura. Česko je v EU na 19. místě, tedy pro zaměstnavatele desáté nejlevnější. Devatenácté místo patří Česku dlouhodobě – stejnou pozici obsadilo v roce 2008 i 2010.

Česká ekonomika snižuje závislost na německém trhu

Českým firmám se od vstupu do Evropské unie před deseti lety pomalu daří snižovat závislost na německém trhu. Vypovídají o tom data Českého statistického úřadu.

Německo zůstává s přehledem hlavním obchodním partnerem, stejně tak se vzrostla hodnota zboží, které tam tuzemské firmy vyvezly – od roku 2004 o necelých 59 procent. Zároveň ale podíl německého trhu na celkovém exportu klesá, zatímco v roce 2004 činil 36,16 procenta, loni to bylo už jen 31,27 procenta.

Čínští turisté mají potenciál pro český turismus

Počet čínských turistů mířících do Čech by mohl rychle vzrůst, a pomoci tak české ekonomice. Česko si slibuje hodně především od letošního natáčení čínského romantického filmu v Praze a také od případného zavedení přímého leteckého spojení s Českem.

„Předpokládáme, že se udrží minimálně 15procentní nárůst počtu čínských turistů ročně, a pokud bude zavedena přímá linka do Prahy, mohlo by jít o nárůst o třicet až padesát procent,“ říká František Reismüller, zástupce české agentury CzechTourism v Šanghaji.

Přitom podle posledních statistik z roku 2012 utratí průměrný čínský turista v Česku za každý den svého pobytu minimálně 3306 korun. Loni jich do Česka přijelo 164 tisíc.

Relativní růst HDP ČR vůči EU není příliš slavný

Za deset let členství v Evropské unii se Česku příliš nepodařilo „dohnat Západ“. Zatímco v roce 2004 činil český hrubý domácí produkt na hlavu 78 procent průměru zemí EU, v roce 2012 to bylo 81 procent průměru. Česko se tak pohybuje na konci druhé třetiny unijního žebříčku.

Po Řecku a Portugalsku se už české ekonomice nepodařilo dohnat žádného ze starších členů Evropské unie. Naopak – v loňském roce předběhla Českou republiku Malta. Vyplývá to z čerstvé statistiky Mezinárodního měnového fondu ukazující průměrný roční hrubý domácí produkt na osobu v takzvané paritě kupní síly.

Parita kupní síly – PPP – je umělou měnovou jednotku. Zohledňuje rozdíly v národních cenových hladinách a bere v úvahu, co si lze v daných zemích skutečně pořídit. Umožňuje tedy lepší srovnání než absolutní čísla.

Za rok 2013 skončilo Česko v žebříčku šestnácté, průměrný HDP na hlavu v PPP činil 27 200 dolarů. Meziročně se tato částka nepatrně zvýšila – v roce 2012 šlo podle Mezinárodního měnového fondu o 27 059 dolarů. Předloni ale byla ČR na patnáctém místě, zatímco loni se před ni dostala Malta.

Energetika

Dluh Ukrajiny za plyn vzrostl

Dle vyjádření ruského státního gigantu Gazprom vzrostl státní dluh Ukrajiny za odebraný zemní plyn již na 3,5 miliardy dolarů. Na jeho zaplacení má Ukrajina čas do konce května, v opačném případě dojde k přerušení dodávek, které by ohrozily i některé země Evropské unie.

Prezident Zeman prosazuje jádro

Prezident České republiky Miloš Zeman vyjádřil podporu rozvoji jaderné energetiky v ČR. Dle jeho vyjádření by země měla důrazněji uplatňovat své zájmy na půdě institucí Evropské unie. Současně se vymezil vůči překotnému rozvoji obnovitelných zdrojů, což označil za „solární šílenství“.

ČEZ chyboval při akvizici Slovenských elektráren

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš označil prohru v tendru na slovenskou společnost Slovenské elektrárny jako největší ztrátu v akviziční politice ČEZ. V roce 2004 jej ve výši nabídky překonal italský ENEL. Slovenské elektrárny jsou největším producentem elektrické energie na Slovensku a rovněž jediný tamní provozovatel jaderných elektráren.

Ceny ropy Brent a WTI mírně klesají

Zpomalující se růst ekonomiky USA, menší poptávka a zvyšující se strategické zásoby způsobují postupné snížení ceny ropy. V současnosti se ropa Brent a WTI pohybují již těsně pod hranici 100 dolarů za barel (159l).

Budoucí sankce Západu proti Rusku se možná dotknou i energetiky. Putin hodlá reagovat.

Potenciální sankce, které v návaznosti na Ukrajinskou krizi chystají Evropská unie a Spojené státy americké by se poprvé mohly dotknout i energetických společností. Ruský Gazprom se obává, že by se sílící ekonomický tlak na Moskvu mohl projevit jak na jeho obchodních aktivitách, tak i na ceně akcií. Navíc se ruský prezident Vladimír Putin nechal slyšet, že v případě dalších sankcí Moskva zváží pokračování spolupráce se západními těžařskými koncerny. V současnosti na území Ruska působí například Shell, BP nebo Total.

Zajímavosti

Zemřel nobelista Becker. Ekonomické principy aplikoval na vztahy lidí

Ve svých 83 letech zemřel v sobotu po dlouhé nemoci americký ekonom Gary Becker, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 1992. Proslul jako průkopník uplatňování ekonomických principů na studium lidského chování a mezilidských vztahů, což byla do té doby doména sociologie či psychologie.

Americký ekonom po většinu života působil na Chicagské univerzitě, která o jeho úmrtí v neděli informovala.

Jawa chystá nejsilnější motorku ve své historii

Pravděpodobně nejsilnější motorku ve své historii chce na jaře příštího roku představit tradiční značka Jawa, jediný český výrobce motocyklů. Půjde o první zcela nový model od roku 2011, kdy představila stroj Sportard 660.

Jawa zatím novinku vyvíjí v utajení a bližší informace odmítá sdělit. Podle informací online deníku Aktuálně.cz ho bude pohánět vodou chlazený řadový dvouválec o zdvihovém objemu válců 1000 cm3. Ten si Jawa vyvíjí rovněž sama. Lze tedy usuzovat, že to bude nejsilnější a nejrychlejší Jawa všech dob.

Zatím nejsilnější motorkou v nabídce firmy se sídlem v Týnci nad Sázavou je právě Jawa 660 Sportard. Nabízí maximální rychlost 170 kilometrů v hodině, výkon italského motoru v rámu stroje je 49 koní.

Nový motocykl má patřit do luxusní kategorie a zdroje Aktuálně.cz hovoří o tom, že by měl konkurovat motocyklům kategorie cruiser, například Ducati Diavel.

Bulvární tisk opanovala minulý týden sebevražda zpěvačky Ivety Bartošové

Obrovský mediální rozruch vzbudila sebevražda zpěvačky Ivety Bartošové minulý týden. Diskutuje se o tom, že ji k sebevraždě dohnal tlak bulvárních médií. Jejich strany nepřestává plnit ani po své smrti. Byznys s její smrtí dosáhl obrovských rozměrů. Například Deník Blesk ve středu minulý týden dokázal využít tématem smrti Ivety Bartošové hned 16 stran z celkových 24 stran. Drtivou většinu zbývajícího obsahu tvořila inzerce. Blesk patří podnikatelům Danielu Křetínskému a Patrikovi Tkáčovi, kteří stojí i za skupinami EPH a J&T.

Připravilo Analyticko-strategické oddělení DRFG a.s.

Sdílejte