Nemovitostní fond CZECH FUND se rozšiřuje do zahraničí. Za téměř 1,5 miliardy korun nakoupil retail parky v Polsku

Nemovitostní fond CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND (CREIF), který má nyní více než dvanáct a půl tisíce spokojených klientů, získal do svého portfolia pět retail parků v regionálních městech Polska. Portfolio fondu nadále sází na kombinaci potravinářských provozoven doplněných o prodejce zboží každodenní potřeby.

Doposud fond vlastnil jen nemovitosti na území České republiky. Vstup na polský trh reflektuje dlouhodobou strategii fondu, tj. vysokou výnosovou a regionální diverzifikaci portfolia, orientace primárně na regionální retail parky se zaměřením na prodejce potravin a zboží základní potřeby a dále na logistické stavby a objekty lehké výroby. Rozšířením stávajícího portfolia o dva velké a tři menší retail parky v okresních i větších městech Polska získal fond dalších téměř 50 tisíc metrů čtverečních pronajímatelné plochy. Více jak polovinu plochy tvoří nákupní centra v polském městě Ciechanów (Čehanov) a Szczecin (Štětín). Další tři nakoupené nemovitosti jsou retail parky Poznań (Poznaň), Piekary Śląskie a retail park Józefosław nacházející se v lukrativní lokaci na jihu Varšavy. „Polská ekonomika je stabilní, se silným domácím trhem, maloobchodní tržby jsou jedny z nejrychleji rostoucích v EU a nasycenost trhu obchodními plochami je výrazně nižší než u nás. To vše jsou dobré předpoklady pro dlouhodobě stabilní výnos,“ říká Martin Slaný, hlavní ekonom investiční skupiny DRFG a.s., která je zakladatelem fondu. Přestože i Polsko si prošlo řadou covidových uzavírek, udrželo si polské portfolio unikátní 100% obsazenost.

Rozšíření portfolia bylo umožněno jak růstem AUM, resp. vkladů klientů, který od začátku roku dosahuje bezmála 8 %, tak prodejem některých nemovitostí do trhu. Počátkem prosince došlo k prodeji pražských nemovitostí Retail Arena Chodov a ProStorage, brněnského OC RIVIÉRA a Retail Parku CAR v Českých Budějovicích. Fond tak pokračuje v dlouhodobě avizované obměně portfolia. Ještě do konce roku má v plánu nakoupit tři další nemovitosti tentokrát na území České republiky. Celkové hodnota nakoupených nemovitostí tím přesáhne v letošním roce 2 miliardy korun.

Nákupní centrum Ciechanów o rozloze více než 15 tisíc metrů čtverečních leží v polském okresním městě Ciechanów, které má téměř 46 tisíc obyvatel. Centrum jim nabízí širokou řadu obchodů od oděvů H&M, Rossmann, Pepco, Action až po nabídku skandinávského prodejce nábytku a potřeb do domácnosti Jysk. Obchodní nákupní centrum Szczecin nabízí pronajímatelnou plochu přes 14 tisíc metrů čtverečních. Mezi nájemníky patří společnosti jako je Nexterio, Aldi, Abra, prodejce sportovního zboží Decathlon či Media Markt. Retail Park Poznań čítá bezmála 3,5 tisíce metrů čtverečních. Obyvatelé města v obchodním centru najdou například drogerii Rossmann či potraviny Spar. Výhodou lokace je i skutečnost, že Poznań je důležitým obchodním a dopravním uzlem mezi Berlínem a Varšavou. Nákupní centrum Piekary Śląskie nabízí na ploše téměř 10 tisíc metrů čtverečních rozsáhlé nákupní možnosti. Mezi nájemce patří například potravinář Intermarche, drogerie Rossmann, diskontní síť Pepco, obuv ze sítě CCC nebo hypermarket s nábytkem a domácími potřebami Bricomarche. Polský retailový park Józefosław se nachází v lukrativní lokaci na jihu Varšavy a jeho celková plocha čítá téměř 3,8 tisíc metrů čtverečních. Mezi významné nájemce patří například známá diskontní síť Pepco, drogerie Rossmann nebo francouzský hypermarket Auchan.