„Mladý člověk musí sám přijít na to, že za sebe musí rozhodovat sám, v tom mu nepomůžeme,“ přiznává Alena Hutrová, koordinátorka projektu Začni správně. „Další problém je, že děti z dětských domovů se mají dobře po materiální stránce, mají plnou lednici, jezdí na výlety…, ale když pak z domova odejdou, tak není nikdo, kdo by je podporoval. A to je hodně velký oříšek, nejsou lidi, co dávají, a člověk musí šetřit.“
Se začleněním do společnosti tak dětem pomáhají mentoři. „Mentor je někdo, na koho se může mlaďoch obrátit – může u něj vidět chování, jak funguje rodina, může se u něj poradit, když jde na pracovní pohovor,“ upřesňuje Alena Hurtová a pokračuje výzvou pro potenciální zájemce o práci mentora. „Mentorem se může stát skutečně každý, kdo chce ze sebe něco dát, chce něco ukázat, předat a je ochoten vpustit si do života v podstatě cizího člověka.“ Mentoři mohou i pomoci s překonáváním stereotypů, na které děti z dětských domovů stále ještě naráží.
„Já osobně se bojím, abych sehnala hned práci, školu dokončím v květnu a odejít z domova musím v červnu, protože už mi bude 26 a nemůžu se spolehnout na to, že práci najdu až po konci školy,“ říká Alena Bartoňová, jedna z klientek projektu Začni správně, která dorazila společně s Alenou Hurtovou do studia Radia Wave.
Záznam z vysílání si můžete pustit zde.