Břetislav Hrabě: Hokej a investice mají mnoho společného

Investiční skupina DRFG je dlouholetým generálním partnerem HC Kometa Brno. Nápad vznikl před šesti lety na popud zakladatele skupiny Davida Rusňáka a jeho týmu, kteří jako moravští patrioti a fanoušci brněnské hokejové ikony chtěli spojit jméno své firmy s fenoménem zvaným Kometa. Člen představenstva a ředitel finanční distribuce Břetislav Hrabě otevřeně říká, že s kolegy nadšeně sledují zápasy klubu a s pýchou jezdí kolem DRFG Arény do práce.

Je pro Vás HC Kometa srdeční záležitost?

To rozhodně je. Pocházím z jižní Moravy a již od mala jsem byl fanouškem Komety. Často s otcem vzpomínáme na to, kdy on sám jezdil z jihomoravské vesnice desítky kilometrů s kamarády fandit na legendární místo za Lužánkami. Podpořit svůj tým a být u jeho úspěchů je ostatně přáním asi každého fanouška. Nám se to podařilo.

Když před šesti lety vzniklo partnerství DRFG a HC Kometa, řekl jste, že investiční prostředí a hokej mají mnoho společného. Stále si to myslíte?

Ano, po mnoha společných letech a velkém rozmachu skupiny DRFG se tato slova ještě více potvrzují. Vidím v hokejovém sportu i investičních aktivitách velkou paralelu. V obou případech máme jasný cíl. Spojuje nás také touha vítězit, lépe řečeno toho cíle dosáhnout. Máme strategii, která se však během „hry“ musí přizpůsobovat aktuální situaci, žádá si tedy schopnost flexibilně reagovat, kombinovat, rychle rozhodovat. A za svá rozhodnutí nést zodpovědnost. Stejně jako v hokeji jsou také investice úspěchem celého kolektivu, projevuje se však i síla a schopnosti jedince. Pojí nás onen pomyslný „tah na branku“, bez něhož by celá hra ani podnikání nedávaly smysl. A také to, že bez fair play a fanoušků, v našem případě klientů, to prostě nejde.

Vaše skupina umožňuje investovat prostředky nejen zkušeným a velkým investorům, ale i tak říkajíc „lidem z ulice“. Využil tohoto spojení také už někdo z hráčů Komety?

Za dobu našeho působení s námi investovalo přes 12 500 investorů jen do samotného realitního fondu CZECH FUND. Jsou to lidé se snahou lépe zhodnotit své ušetřené peníze. Jsou mezi nimi nejen hráči brněnské Komety, ale i jiné známé osobnosti, a také řada fanoušků.

To svědčí o velké důvěře. Bojujete s předsudky či strachem Čechů z investování?

Určitě záleží na oblasti, do které investujete. Přestože jsou investice vnímány jako velmi sofistikovaná záležitost, můžeme si otevřeně říct, že investice do telekomunikační infrastruktury, ať už mobilní nebo pevné, nebo do nemovitostí s potravinami, drogerií nebo hobby markety jsou téměř sázka na jistotu. Každý člověk, i bez větších makroekonomických znalostí, si dokáže rozumně zhodnotit, jak důležitá je role mobilní a pevné sítě v rostoucím digitálním světě, nebo jakou výhodu mají nemovitosti, jejichž nájemci mají otevřené obchody a provozovny za každé ekonomické situace.

Češi jsou v investicích od povahy spíše konzervativní a opatrnější, ale nemovitostem dlouhodobě věří a umí se v nich orientovat. A my máme podobný přístup, preferujeme dlouhodobější a výnosově stabilnější portfolia před kolísavými, i když třeba většími výnosy, ovšem také ztrátami.

Takže něco ve smyslu „Nemusí pršet, jen když kape“?

Přesně tak. Výhodou tzv. kolektivního investování v podílových fondech je, že se již při malém vkladu několika stovek měsíčně podílíte na výnosech z mnoha miliardových majetků. Logicky tedy musíte vydělat víc, než kdybyste si jen spořili na běžném účtu. Nemovitost nemusíte sami kupovat, ani se o ni starat, jednat s nájemci nebo platit daně, to za vás řeší fond. Když toto udělají tisíce lidí a z nahromaděných peněz fond koupí nemovitosti, které mají hodnotu např. 7 miliard korun jako v případě CZECH FUND, a vynášejí pravidelný nájem, pak každý vydělá víc, než vložil. A když mu výnos pokryje nejen vyšší inflaci, ale vydělá i něco navíc, je to úměrné pocitu klidu konzervativního investora.

Kometa má za sebou další sezónu, jak byste jí jako fanoušek zhodnotil? Jako generální partner Komety jsme s týmem zažili dva mistrovské tituly a stejně jako ostatní fanoušci si přejeme tento zážitek opakovaně prožívat i nadále. Je jasné, že v silném konkurenčním boji musí přijít chvíle, kdy současného mistra vystřídá jiný. Kometa však stále patří k hokejové špičce a jako fanda říkám, že si bere oddechový čas. Hrdost hráčů, kteří za tým hrají, fanoušků i partnerů je však jedinečným fenoménem, který přesahuje hranice Brna a jižní Moravy. Máte-li v zádech takovou sílu, zavdává to na další úspěchy do budoucna.

Článek ke stažení v PDF zde.