20. TÝDEN

Důležité zprávy

Stropnického kontroverzní výrok

Ministr obrany Martin Stropnický spustil svými neuváženými výroky pro agenturu Reuters o možném rozmístění vojáků Severoatlantické aliance značné rozpaky v zahraničí. Případnou přítomnost vojáků NATO totiž přirovnal k přítomnosti vojsk Varšavské smlouvy v Česku. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) odmítl, že by řekl, že Česko nepodporuje umístění vojsk NATO na svém území. Výrok označil za zmanipulovaný. Uvedl to ve sněmovně v reakci na požadavky pravicové opozice, která chtěla vyvolat širší debatu k tomuto tématu. ANO a ČSSD tomu ale zabránily. ODS pak jednání sněmovny na téměř dvě hodiny přerušila kvůli jednání svého poslaneckého klubu. Stropnický zdůraznil, že Česko by plnilo své povinnosti v rámci Severoatlantické aliance, pokud by to situace vyžadovala. "Nikdo to na té exekutivní úrovni nezpochybňuje," prohlásil ministr, když vysvětloval své výroky ohledně stálého pobytu aliančních jednotek na českém území, jak je v pondělí zveřejnila agentura Reuters.

Balkán hlásí už 44 obětí povodní. Jsou nejhorší za 120 let, tvrdí úřady

Záplavy na Balkáně už si vyžádaly nejméně 44 lidských životů. S odvoláním na místní úřady to v neděli uvedla agentura AFP. Předchozí bilance hovořila o 34 mrtvých v Srbsku a v Bosně a Hercegovině. Počet obětí ještě nemusí být konečný. V Srbsku hrozí zatopení elektráren, což by způsobilo masivní výpadky v dodávkách elektřiny.

Je to pokus o puč, říká libyjská vláda o obsazení parlamentu milicemi

Útok milic bývalého povstaleckého generála Chalífy Haftara na libyjský parlament označila libyjská vláda za pokus o státní převrat. Haftarovy milice v neděli fakticky zákonodárné shromáždění rozpustily a ustavily vlastní šedesátičlenný sbor, který má převzít pravomoci parlamentu. Skupina ozbrojenců v neděli večer zaútočila na libyjský parlament a pronikla do kanceláří zákonodárců. K útoku se podle zahraničních tiskových agentur přihlásily milice bývalého generála Chalífy Haftara, které se podílely na svržení režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011.

Ukrajinská krize

I tento týden informujeme o vývoji na východě Ukrajiny, kde probíhá občanská válka. Za dobu tohoto konfliktu zemřelo již 250 osob. Území Luhansk a Doněcky vyhlásily nezávislost v referendech na konci předchozího týdne (11.5.). V týdnu minulém docházelo i nadále k ozbrojeným střetům mezi ozbrojenými složkami Ukrajiny a separatisty. Nestabilní situace na Ukrajině využil i maďarský premiér Viktor Orbán, který oznámil, že na nezávislost má nárok i území na Zakarpatské Ukrajině, kde žije početná maďarská komunita. Situace je i nadále nepřehledná. Ruská vláda oficiálně do situace v tuto chvíli nezasahuje. Stejně tak vyčkávají i USA a státy EU. Rusům tato situace vyhovuje, Evropa má slabou vyjednávací pozici. USA může tvrdým zásahem v tuto chvíli zřejmě pouze ztratit. Dosavadní situace napovídá tomu, že podpora Ukrajiny ze strany západních států bude minimální.

Byznys

Penta má ambice rozvíjet okolí projektu Florentinum

V okolí pražského Masarykova nádraží chce Marek Dospiva postavit velké a prestižní byznysové centrum, které sám přirovnává k Pařížské ulici nebo londýnské City. Projekt Masaryk Station Development má přijít na pět miliard korun.

Leo Express má ambice na Slovensku i na polské akciové burze

Český vlakový dopravce Leo Express se dohodl se slovenským státním dopravcem Železniční společností Slovensko na společném postupu na trati Praha-Košice. Na lince Praha-Ostrava prodělává Leo Express podle serveru Motejlek až 200 Kč na každé jízdence. Společnost, která emitovala dluhopisy v objemu přes 500 milionů Kč se 7,5% ročním kupónem, má ambici upsat část svých akcií při primární emisi (IPO) na varšavské burze. Podle Leoše Novotného, majoritního akcionáře, je aktuální cena společnosti 1,2 mld Kč. První rok své činnosti vykázal Leo Express při tržbách 193 milionů ztrátu 159 milionů. EBITDA byla ztrátou 16 milionů. Uvedl to server Motejlek. Z tohoto pohledu je zřejmé, že hospodářský výsledek společnosti razantně sráží zejména odpisy vlaků. Pokud je ovšem EBITDA záporná, tak bude mít společnost dost pravděpodobně i záporné provozní cashflow. Leo Express se soudí o náhradu škody ve výši 380 milionů Kč kvůli „dumpingovým“ cenám státního dopravce. Z tohoto důvodu je zřejmé, že Leo Express je závislý na kladném finančním cashflow způsobeným v tuto chvíli růstem nových dluhů.

NWR snížila ztrátu na 27 milionů eur. Náklady na těžbu klesly o čtvrtinu

Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, snížila v letošním 1. čtvrtletí meziročně ztrátu na 27 milionů eur (zhruba 740 milionů korun). Ve stejném období loňského roku vykázala ztrátu 81 milionů eur.

Telefónice přibývají tarifní zákazníci. Výnosy i zisk ale kvůli levnějším tarifům padají

Největší tuzemské telekomunikační firmě Telefónica klesly v letošním prvním čtvrtletí konsolidované výnosy o 9,6 procenta na 10,76 miliardy korun. Provozní zisk klesl o 15,9 procenta na 3,45 miliardy korun. Firma to v úterý oznámila při reportingu výsledků. V pondělí 19.5. budou akcionáři společnosti hlasovat o změně názvu.

Bulharský regulátor chce firmy ČEZ, Energo-Pro a EVN pokutovat. Hlavně za výměny měřičů

Bulharský energetický regulátor DKEVR hodlá pokutovat české energetické společnosti ČEZ a Energo-Pro i rakouskou firmu EVN za více než 2600 nedostatků, jichž se ve svých aktivitách dopustily od roku 2008. Celková výše pokut by mohla činit minimálně 50 milionů leva (zhruba 700 milionů Kč), informovala ve středu agentura Reuters.

Finance

Akcie - ČR

Po dlouhé době bude na pražské burze opět nová prvotní emise. Pivovary Lobkowicz, které sdružují sedm regionálních pivovarů, vstoupí koncem května na burzu v Praze a ve Vídni. Veřejně obchodovat by se měla necelá polovina akcií. Firma tím chce získat prostředky na nové restaurace, investice do marketingu a exportu. Na pražskou burzu zatím žádná pivovarnická společnost nevstoupila a v regionu střední a východní Evropy budou Pivovary Lobkowicz teprve druhou firmou z oboru na burze. Češi mají k pivu vřelý vztah. Otázkou však je, zda budou mít dostatečně vřelý vztah i k této emisi. V prvotní fázi lze očekávat spíše nárůst hodnoty akcií. Z dlouhodobého pohledu však asi o investiční hit nepůjde.

Korporátní dluhopisy - ČR

V případě korporátních dluhopisů ČD Cargo dojde k prodloužení emise (o další dva roky) dluhopisů a zároveň navýšení výnosů (ze tří procent zvýšení na 5 procent). Pro těžce zkoušeného emitenta je dobrá zpráva. Loni ČD Cargo vydělalo 522 milionů korun, což je po ztrátě téměř dvě miliardy korun v roce 2012 překvapivé číslo.

Nemovitosti ČR

Avestus Real Estate, jedna z předních developerských společností ve střední a východní Evropě, zahájila stavbu nového bytového domu (A5) v rezidenčním komplexu – Modřanský Háj v Praze 4. Předpokládané dokončení výstavby budovy A5, která nabízí 21 bytů, je plánované na léto příštího roku. Několik bytů je již zarezervovaných. Velikost bytů je od 2+kk do 4+kk, cena za metr čtvereční začíná na 43 000 Kč bez DPH. Nová budova doplní stávající čtveřici budov, které tvoří nízkopodlažní rezidenční komplex, nacházející se v blízkosti Modřanské rokle v okolí Prahy 4 – Cholupic.

Akcie – rozvíjející se trhy

Ekonomové z Morgan Stanley v minulém roce identifikovali takzvanou zranitelnou pětku. Do ní zařadili Brazílii, Indii, Indonésii, Turecko a Jižní Afriku. Tyto země si od té doby prošly turbulentním vývojem, poslední dva měsíce ale dochází ke změně. Investoři, kteří předtím tlačili dolů ceny jejich dluhopisů, akcií i kurzy měn, nyní obrátili a z dřívějších zatracenců jsou najednou oblíbenci. Otázka momentálně zní, jak udržitelná tato rally je a jak moc se o ni zasloužila práce, kterou jednotlivé země odvedly. Tato situace jen ukazuje, jak jsou světové trhy nestálé a nemá příliš význam se orientovat podle krátkodobých zpráv, ale investovat skutečně dlouhodobě.

Ekonomika - ČR

Bilance běžného účtu zůstala i za březen slušně v plusu. Přebytek dosáhl 23,1 mld. Kč. V metodice používané u běžného účtu vykázal obchod se zbožím přebytek 31,2 miliardy korun, což je u měsíčních dat rekord. Vedle toho byl v přebytku tradičně i obchod se službami a to o 3,7 miliardy. Kromě silných výsledků zahraničního obchodu se na kladném běžném účtu hodně projevuje fakt, že stále ještě nedochází k odlivu dividend zahraničním vlastníkům. Na finančním účtu vidíme zesílení přílivu přímých zahraničních investic, který stále především díky reinvesticím dosáhl 11,6 mld. Kč. Vývoj běžného účtu je prozatím velmi dobrý. Bilance je kladná nejen za březen, ale i průběžně za posledních 12 měsíců, což se dělo naposledy v prvních letech samostatné ČR. Vedle rekordů zahraničního obchodu se na tom podílí odložený nástup odlivu dividend. Během roku může tento odliv sílit zvláště při rostoucích ziscích firem. Na druhou stranu je otázkou, jestli zahraniční vlastníci nebudou chtít transfery dál odkládat při aktuálně slabé koruně.

Politika a veřejná správa

Babiš převzal Kalouskův nápad: odboráři by si už neměli odečítat příspěvky z daní

Z ministerstva financí řízeného Andrejem Babišem vyšla časovaná bomba. V právě dokončeném návrhu daňových změn, které mají začít platit od roku 2015, se skrývá i zrušení výhod pro členy odborů. Na první pohled si přitom této změny málokdo všimne. Nejde totiž přímo o nový návrh ministerstva, ale jen potvrzení jednoho ze škrtů „nesystémových výjimek“ prosazeného ještě Miroslavem Kalouskem. Jeho daňovou reformu schválili poslanci už v roce 2011, účinnost ale odložili až na leden 2015. Nová vláda teď většinu z chystaných koncepčních změn zruší, nebo přinejmenším odloží, s částí původního balíčku ale souhlasí. Podle dosavadních pravidel si každý člen odborové organizace může odečíst z daňového základu zaplacené členské příspěvky do výše 1,5 procenta ročních zdanitelných příjmů (maximálně ale 3000 korun). Kalousek – a nyní tedy i současné vedení ministerstva – považuje toto zvýhodnění za nesystémové. Daňové osvobození příjmů, které mohou využívat odborové organizace, se nemění.

Prvním náměstkem policejního prezidenta se stane Vondrášek

Prvním náměstkem policejního prezidenta se stane Martin Vondrášek, který byl dosud touto funkcí dočasně pověřen. Deníku Aktuálně.cz tuto informaci potvrdil vysoce postavený zdroj blízký ministerstvu vnitra. Vondráškovo jmenování policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému doporučila výběrová komise, Tuhý již dříve uvedl, že bude její volbu respektovat. Staronový první náměstek bude do funkce uveden 15. května.

Mladí sociální demokraté narazili s klipem o vilné pracovnici. Ministryni se zdá sexistický

Kontroverzní předvolební video Mladých sociálních demokratů o tom, že sex v práci je fajn, se u ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové nesetkalo zrovna s nadšením. Ministryni nepobouřilo ani tak lechtivé téma, jako genderově nekorektní způsob, jakým ho členové MSD zachytili. V klipu, který má upozornit na rostoucí čísla nezaměstnaných, totiž jako sexuchtivá zaměstnankyně vystupuje pouze hezká mladá světlovlasá žena. Ta s vysvětlením, že „každý má chuť o pauze dělat něco jiného“, odejde uprostřed práce do vedlejší místnosti, kde na ni čeká pro diváky anonymní sexuální partner. „Líbí se mi, že chtějí upozornit na problém nezaměstnanosti, ani by mi nevadilo, že použili sex na pracovišti. Ale nešťastný mi přijde ten stereotyp mladé blonďaté ženy. Proč tam není celý pár?“ ptá se ministryně známá svým důrazem na rovná práva. A slibuje, že si o tom se šéfem Mladých sociálních demokratů Lukášem Kauckým promluví. „Je mi to trochu líto. Zrovna Mladí sociální demokraté by si na takové věci mohli dávat pozor,“ dodává ministryně. Kaucký se brání tím, že jde pouze o nadsázku, která měla vyvolat zájem médií. A místopředsedkyně organizace Lucie Válová, která za mladé politiky dohlíží právě na gender problematiku, ministryni rovnou odkazuje do patřičných mezí. „Je to její názor. My jsme občanské sdružení, a ne součást ČSSD. Klip nepřekračuje hranice dobrého vkusu a shodli jsme se, že je v pořádku,“ myslí si Válová.

Ekonomika

Klíčový partner Česka posiluje. Německý HDP na začátku roku stoupl o 0,8 procenta

Německo si polepšilo v důležité statistice HDP. V prvních třech měsících poskočila jeho ekonomika vzhůru o 0,8 procenta, což je oproti poslednímu loňskému čtvrtletí dvojnásobný růst.

Agentura Fitch potvrdila rating Česka: Je málo zadlužené, jeho ekonomika roste

Ratingová agentura Fitch Ratings v pátek potvrdila hodnocení dlouhodobých devizových závazků Česka na stupni A+, což je vyšší střední kvalita. Beze změny nechali její experti také ostatní úvěrová hodnocení státu. Předpověděli, že česká ekonomika v letošním roce stoupne o 1,9 procenta, po loňském poklesu o 0,9 procenta. Napřesrok by měl hospodářský růst zrychlit dokonce na 2,5 procenta. Základy české ekonomiky zůstaly podle agentury Fitch navzdory dvouleté recesi nedotčeny a zadlužení veřejného i soukromého sektoru je nadále nízké.

Ministerstvo financí pošle do světa jarní dluhopisy. Nabízí tři druhy obligací

Od pondělí si mohou lidé pořídit tradiční konzervativní investici: státní spořicí dluhopisy. V nabídce ministerstva financí budou tři druhy obligací. Prodávat se budou v devíti stovkách poboček ČSOB, České spořitelny a Komerční banky až do 4. června. Objem emise zatím ministerstvo nestanovilo, počká na reakci trhu. Pro lepší představu: loni si stát půjčil ve dvou emisích státních dluhopisů 38,8 miliardy korun. "Cílem je především zachovat nabídku spořicích dluhopisů pro občany se zájmem o nejkonzervativnější a nejstabilnější formu zhodnocování úspor, nikoliv maximalizovat výši poptávky," uvedl k emisi ministr financí Andrej Babiš (ANO). Babiš zdůraznil, že státní kasa za každou cenu peníze z dluhopisů nepotřebuje. Podle něj je potřeba financování z jiných zdrojů v letošním roce dostatečně zajištěná "díky efektivnějšímu postupnému zapojování disponibilní likvidity státu", stojí v prohlášení jeho úřadu. K dipozici budou tři typy obligací. Pětiletý reinvestiční s průměrným ročním výnosem necelá dvě procenta a sedmiletý protiinflační dluhopis. Novinkou v nabídce je variabilně úročený dluhopis, který je vhodný zejména pro ty investory, kteří očekávají v následujících letech růst krátkodobých úrokových sazeb. Výnos u něj je určený pohyblivou úrokovou sazbou, která bude stanovena jako průměrná referenční úroková sazba šestiměsíční úrokové sazby PRIBOR. V předchozích emisích dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna museli zájemci koupit minimálně tisíc kusů. Stejně tak tomu bude nyní. Maximální hodnota dluhopisů, které může jedna osoba celkem během upisovacího období získat, bude v případě reinvestičního a variabilního dluhopisu jeden milion korun. V případě protiinflačního dluhopisu to je 50 milionů korun.

Pražská plynárenská vydělala Praze 642 milionů. Zisk může jít třeba na prodloužení metra

Politici z hlavního města řeší příjemnou starost: jak naložit s tučným ziskem Pražské plynárenské. Česká plynárenská dvojka – kterou Praha od dubna plně vlastní – loni podle informací IHNED.cz vydělala 642 milionů korun. Na tržbách si přišla na 8,9 miliardy korun, jde tedy o velmi jistý byznys. A vzhledem k tomu, že metropole investicí šesti miliard získala většinový podíl německé firmy E.ON, nemusí se o dividendy už s nikým dělit. Jejich část by mohla jít například na placení úvěru za stavbu nové části metra z Dejvické do Motola nebo rozvoj městské infrastruktury.

Babiš chce zvýšit výběr DPH

Do dvou let by měl stát na DPH vybírat o 30 miliard víc než doposud, doufá ministr financí Andrej Babiš (ANO). Tyto "chybějící" peníze chce Babiš prozatím získávat ze státních podniků. Prohlásil to v nedělním vysílání diskusního pořadu Partie na televizi Prima. Jedním z možných postupů, jak zlepšit výběr daní, by podle ministra Babiše mohl být elektronický výkaz tržeb po vzoru Chorvatska, které ho zavedlo nedávno. Pokud by jej zavedla Česká republika a byl by úspěšný, ministr připustil i možnost snížení DPH.

Energetika

Dopis Vladimira Putina

Ruský prezident Vladimír Putin opět prostřednictvím otevřeného dopisu oslovil evropské státníky. V období jednoho měsíce se tak stalo již podruhé. Hlavním tématem je výška ukrajinského dluhu za ruský zemní plyn a rizika spojená s tranzitem plynu přes její území. Oficiální orgány EU se k dopisu prozatím nevyjádřily.

Praha usiluje o výstavbu záložní elektrárny

Hlavní město Praha zvažuje zahájení výstavby nové záložní elektrárny, která by v případě výpadku proudu dokázala pokrýt až třetinu spotřeby metropole. Reaguje tak na rizika možného blackoutu, které vyplynuly z letošního cvičení Blackout 2014.

Je cílem ukrajinské krize výstavba plynovodu South Stream?

Podle bývalého premiéra ČR a současného předsedy teplárenské unie Mirka Topolánka je současná ukrajinská krize vyvolána jako nástroj k dostavbě plynovodu South Stream. Podobnou politiku podle něj použilo Rusko již v minulosti při dostavbě plynovodu Nord Stream. Rusové dle něj potřebují obhájit nutnost obejití Ukrajiny. Plynovod South Stream by měl vést z Ruska přes Černé moře do Itálie a Rakouska.

Oettinger nesouhlasí s jednotným nákupem plynu pro EU

Eurokomisař pro energetiku Gunter Oettinger nesouhlasí s návrhy na vyjednání jednotné ceny zemního plynu pro všechny země EU. Dle jeho názoru by se tohoto stavu mělo dosáhnout především za pomocí implementace liberalizačního balíčku a díky rozvoji infrastruktury.

Rusko reviduje postoj vůči Kyjevu

Ruský premiér Dmitrij Medveděv se snaží mírnit emoce, které vyvolaly zvýšené ceny plynu pro Ukrajinu. V domácím tisku prohlásil, že je Rusko ochotno jednat o jeho snížení ve chvíli, kdy Ukrajina zaplatí aspoň část svého dluhu.

Zajímavosti

Podle nové knihy byla Marilyn Monroe zavražděna Robertem Kennedym

Americká herečka Marilyn Monroe patřila mezi nejslavnější celebrity 20. století. Její smrt v srpnu 1962 proto dodnes vyvolává spekulace. Nová kniha novinářů Jaye Margolise a Richarda Buskina tvrdí, že Marilyn nezemřela v důsledku sebevraždy, ale že ji zavraždil Robert Kennedy kvůli milostným pletkám s ním a jeho bratrem Johnem. Informace přinesl britský list Daily Mail.

Připravilo Analyticko-strategické oddělení DRFG a.s.