15. TÝDEN

Důležité zprávy

Budoucnost Hnutí Úsvit

Budoucnost politického hnutí je nahnutá. Tomio Okamura tento týden reagoval na důkazy, které o něm zveřejnil časopis Reflex předchozí týden. Podal vysvětlení, ve kterém tvrdí, že služby externích expertů a firem vyplácel z prostředků, které si vyplácel sám skrze hnutí. Jednalo se o částku 984 tisíc Kč měsíčně. Toto vysvětlení je jednoznačně v rozporu se zákonem a upozornil na něj auditor Hnutí Úsvit přímé demokracie.

Situace na Ukrajině

I nadále zůstává situace na Ukrajině neklidná. Západní političtí představitelé volají po odstrašení Ruska od jeho případných ambicí získat kromě krymského poloostrova i východní části Ukrajiny, kde žije významná ruská menšina. Významná část rusky hovořících Ukrajinců odmítá legitimitu ukrajinské vlády a žádá připojení rusky hovořících oblastí Ukrajiny k Rusku. V této části Ukrajiny dochází k čím dál častějším a tvrdším střetům mezi ukrajinsky a rusky hovořícími obyvateli. Separatisté napadli a obsadili pomocí zbraní minulý týden několik státních úřadů na východě Ukrajiny. Ukrajinská vláda považuje separatistické skupiny za teroristy a hrozí jim plošným vojenským zásahem.   Rusko dalo už v minulosti najevo, že je připraveno „chránit“ své občany i v zahraničí. Na rusko-ukrajinských hranicích je připraveno velké množství ruských jednotek, což dokázaly satelitní snímky. Podle britského velvyslance se jedná o 35 až 40 tisíc vojáků. Spojené státy a ukrajinská vláda nařkla Rusko, že na Ukrajině má agenty, kteří podněcují občanské nepokoje. To ministr zahraničí Ruska Lavrov odmítl. Ukrajinská krize byla i předmětem jednání zasedání Rady bezpečnosti OSN. Tam však ke shodě, jak by se měla řešit krize na Ukrajině, nedošlo. Vztah mezi oběma zeměmi vyostřil i spor týkající se dodávky plynu. Ruská strana skokově zdražila dodávky plynu na téměř dvojnásobné ceny. Ukrajina na to reagovala tím, že přestala plyn platit. I nadále zůstává situace na Ukrajině nejasná a turbulentní.

Byznys

Irák koupí letouny L-159 za čtyři miliardy korun

Irák koupí zhruba za čtyři miliardy korun 12 zakonzervovaných letounů L-159 Alca. Uvedl to server Lidovky.cz. Jedná se o letadla Armády ČR, společnost Aero Vodochody je v obchodě prostředníkem. Podepsání smlouvy ČTK potvrdil Martin Danko, mluvčí firmy Penta Investments, která Aero vlastní.

Střídání v partnerství Ligy mistrů: Místo Fordu Nissan

Automobilka Nissan od další sezony Ligy mistrů nahrazuje dlouholetého partnera soutěže Ford.

Finance

Nemovitosti

ČR

Zlepšení dat v průmyslu má za následek i zvýšení poptávky po průmyslových objektech. A to zejména v automobilovém průmyslu a logistických službách. To by mohlo značit, že růst české ekonomiky bude trvalejšího rázu (výstavba nových výrobních kapacit). Český realitní trh zaznamenal v prvním čtvrtletí letošního roku příliv investic ve výši 206 milionů euro. Více než 60 % z celkového objemu 206 milionů euro bylo soustředěno v sektoru kancelářských budov, což odpovídá dlouhodobému průměru 50 %. České maloobchodní fondy, jako například ČS nemovitostní fond (REICO) a ZFP Investments, si z celkového objemu transakcí ukrojily téměř 70 milionů euro.  To by mohlo značit rostoucí zájem českých investorů investovat do nemovitostí v rámci jejich soukromých portfolií.

Global

Asijští investoři do nemovitostí rozšiřují své geografické hranice a čím dál tím více se zaměřují na Spojené státy americké, Austrálii a země v Evropě. Dochází k přesunu stále většího objemu finančních prostředků z jejich domovských trhů do zámoří. Ačkoliv se asijští investoři tradičně zaměřují především na svou domovskou zemi nebo region, celková hodnota investic po celém světě v posledních letech nepřetržitě roste, a to z přibližně jedné miliardy amerických dolarů na začátku století k současným více než třiceti miliardám dolarů.

Inflace - Německo

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu zpomalilo v březnu na jedno procento, což je nejméně za tři a půl roku. V únoru činila inflace 1,2 procenta. Asi to s tou deflací obcházející Evropu nebude jen planý poplach.

Průmysl – oceláři

Šest bolestivých let se evropští oceláři snaží vymanit z hluboké recese. Podle mnohých jim nyní svitla naděje v podobě oživující se poptávky v Evropě. Během krize evropská poptávka po oceli klesla o 40 %, nyní se nachází 30 % pod svými předkrizovými hodnotami. Co víc, nízký zájem minulých let má mít v letošním roce za následek nadprodukci v Evropě v celkovém rozsahu 40 mil. tun. To v podstatě znamená, že oceláři nevyprodají svou produkci, jedině že by přikročili ke snížení cen. Sektoru také nepřidávají vyšší ceny elektřiny a plynu, než kterým podléhají konkurenční podniky v Severní Americe. Optimismus do žil by ocelářům měla vlít především situace na trhu železné rudy. To je základním materiálem právě pro výrobu oceli. A jestli na trhu oceli existuje nadbytek, pak se v případě železné rudy dá hovořit o obdobné hojnosti. Zásoby největšího světového odběratele Číny narostly do vůbec největších rozměrů v historii. Ačkoliv by přebytek železné rudy mohl nakonec být o něco nižší s ohledem na Čínou oznámený plán zvýšit investice do infrastruktury (především pak železnic), vede kombinace výše zmíněného nevyhnutelně k jedinému – poklesu cen železné rudy. A právě pokles cen může být výrazným pozitivem pro evropské oceláře, jak se sníží vstupní náklady jejich výroby a naopak zvýší marže. Od počátku roku cena železné rudy ztratila 15 %. Kombinace oživující se poptávky a poklesu cen výrobních vstupů by pak mohla evropským ocelářům skutečně přinést toužebné zlepšení. Případné zrychlení čínské ekonomiky stejně tak může pozitivní efekt ochromit. I proto je na oslavy poněkud předčasně.

Průmysl – těžba uhlí (Důl Paskov)

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje vládě, aby schválila poskytnutí státní podpory těžební společnosti OKD na náklady související s útlumem Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku. Podmínkou je, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole do konce roku 2016 a že podporu schválí Evropská komise. Následné náklady na útlum a odstupné by nesl stát, činily by 1,1 miliardy korun. Společnost OKD ze skupiny NWR, která čelí velkým ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že Důl Paskov zavře. Zástupci firmy tehdy sdělili, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. V případě ukončení těžby k 31. prosinci 2014 by přímý výpadek příjmu veřejných rozpočtů při zohlednění daní z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění a úhrad z vydobytých nerostů představoval asi miliardu korun. A to se podle naší vlády vyplatí. Zvláště, když už se desítky horníků z Paskova přesunuly na jiné šachty na Karvinsku.

Exit Bakaly z BXR

V souvislosti s dělením portfolia investiční skupiny BXR plánuje český miliardář Zdeněk Bakala exit ze dvou investic. Podle údajů na webu BXR má tato investiční skupina ve švýcarsko-ukrajinské metalurgické společnosti Ferrexpo podíl o velikosti 23,79 procenta. V Green Gas International, společnosti, která se zabývá zpracováváním a přeměnou metanu, drží BXR tři čtvrtiny akcií. Green Gas před restrukturalizací OKD byl součástí této důlní společnosti. Po odchodu si ponechá nákladního železničního dopravce Advanced World Transport, varšavskou a pražskou investičně poradenskou větev skupiny BXR Partners a komerční nemovitosti v Česku. Zůstane také podílníkem ve společnostech NWR a RPG Byty.

Prodej RPG Byty

Společnost RPG, která vlastní více než čtyřicet tisíc bytů OKD, možná změní v nejbližších měsících majitele. Akcie společnosti RPG by se měly obchodovat na amsterodamské burze prostřednictvím akcií společnosti Domus. Na tu už společnost RPG převedla svá vlastnická práva i závazky.

Politika a veřejná správa

Průzkum Medianu: Volby by nyní opět vyhrála ČSSD

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrála ČSSD těsně před hnutím ANO. Sociální demokraté by získali 21 procent hlasů, ANO 19,5 procenta. Vyplývá to z březnového průzkumu agentury Median. Na třetím místě by skončili komunisté s 15 procenty hlasů, za nimi TOP 09 s 11,5 procenta a ODS s 8,5 procenta. KDU-ČSL by získala 7,5 procenta a do Sněmovny by se dostalo i hnutí Úsvit (5 procent).

Ministryně Jourová vysoudila 2,7 milionu za vazbu v kauze Budišov

Obvodní soud pro Prahu 2 přiznal ministryni pro místní rozvoj Věře Jourové (ANO) 2,7 milionu korun za ušlý zisk kvůli její někdejší nezákonné vazbě v souvislosti s kauzou Budišov. Ministryně to požadovala v žalobě, kterou podala na ministerstvo spravedlnosti. Soud Jourové již dříve nepravomocně uznal náhradu více než 3,6 milionu korun za ušlý zisk a výdaje na obhajobu v souvislosti se stíháním v kauze Budišov. Městský soud ale rozhodnutí zrušil a kauzu obvodnímu soudu vrátil. Původní částka se při současném procesu snížila při dokazovaní zhruba o jeden milion korun. Kriminalisté Jourovou obvinili v říjnu 2006 za to, že údajně přijala od tehdejšího starosty Budišova Ladislava Péti dvoumilionový úplatek za prosazení dotace z evropských fondů na opravu budišovského zámku. Její stíhání bylo v létě 2008 zastaveno s tím, že skutek, pro který byla obviněna, se nestal. Jourová strávila ve vazbě více než měsíc.

Novým šéfem policie je Tomáš Tuhý

Policie má opět svého prezidenta. Milan Chovanec jím v sobotu jmenoval dosavadního náměstka Tomáše Tuhého. Doporučila mu ho výběrová komise. Ministr to uvedl v České televizi. Do nabídkového řízení se mimo něj přihlásil i náměstek Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušan Brunclík. Ministr uvedl, že rozhodnutí komise bylo jednoznačné 7:0 ve prospěch Tomáše Tuhého. Dodal také, že si přečetl a souhlasí s prioritami, který dosavadní první náměstek předložil. Oba si v současné době nejvíce přejí stabilizaci policie.

Ekonomika

Příjemné překvapení: Růst českého průmyslu zrychluje

Český průmysl rostl v únoru o 6,7 procenta v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Hodnota nových zakázek vzrostla meziročně téměř o pětinu. Uvedl to Český statistický úřad. Ve srovnání s letošním lednem rostl průmysl – po vyloučení sezónních vlivů – o 1,7 procenta. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (růst o 16,1 procenta, příspěvek 2,8 procentního bodu). Tahouny jsou také obory výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (růst o 9,6 %) a výroba pryžových a plastových výrobků (12,2 %).

Návrat z pekla. Řecko zastavilo volný pád, nastává obrat

Řecký volný pád končí. Balkánská země, kterou drtí ekonomická krize, zadlužení a vysoká nezaměstnanost, se po čtyřech letech vrací na dluhopisové trhy. Vláda včera úspěšně prodala pětileté dluhopisy v objemu tři miliardy eur s výnosem 4,95 procenta. Poptávka osminásobně převýšila nabídku. Je to bod obratu, protože se zvyšuje poptávka investorů a úroky u starších řeckých dluhopisů klesají. Zastavil se nárůst nezaměstnanosti, ta je ovšem na evropské poměry nadále hrozivá: 26,7 procenta. Po šesti letech recese má letos ekonomika konečně růst. Řekové začínají věřit, že období, kdy ztráceli práci a museli drasticky škrtat své výdaje, je u konce.

Hromadné propouštění nahlásilo v březnu 24 firem

Hromadné propouštění v březnu nahlásilo 24 zaměstnavatelů. Tento krok se dotýká 772 zaměstnanců. Informoval o tom Úřad práce ČR. Nejvíce podniků se chystá propouštět v Praze, kde je také nejvyšší počet lidí, kteří přijdou o práci. Z okresního hlediska jsou na tom nejhůře Brno-město a Příbram. Nejvýraznější propouštění chystají Česká pošta (123 lidí v celé republice), Škoda Praha Invest (109 lidí), Kobla Pečky (72 lidí v okrese Kolín), strojírna Rosomac CZ (65 ze 100 lidí v Brně) a Kyocera Solar Europe (57 lidí v Chomutově)

Česko získalo z EU o 333 miliardy víc, než Bruselu zaplatilo

Česká republika za dobu svého členství v Evropské unii od roku 2004 každoročně z rozpočtu unie získala více peněz, než do něj odvedla. Vyplývá to z údajů zveřejněných Evropskou komisí. Česko celkově od vstupu do EU zaplatilo do unijního rozpočtu 342,8 miliardy korun a získalo z něj 676,2 miliardy korun. Celkově tak ČR dosud získala z EU o 333,4 miliardy korun více, než do něj odvedla. Stejně na tom jsou podle údajů Evropské komise i další země, které vstoupily do EU v roce 2004 s Českem. Naopak objem odvodů nad příjmy převažuje o původních zemí EU, jako jsou Německo, Francie a Itálie. Údaje komise jsou jen do roku 2012. Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza tento týden uvedl, že členství země v EU přineslo tuzemské ekonomice více než tři biliony korun. "Jen v roce 2013, kdyby ČR stála mimo vnitřní trh EU, by byl HDP nižší o 2,6 procenta a nezaměstnanost vyšší o 1,5 procenta," řekl.

Energetika

Konec tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín

Společnost ČEZ se záhy po rozhodnutí vlády, která odmítla dotovat výkup elektřiny z potenciálního nového bloku v Jaderné elektrárně Temelín, rozhodla zrušit tendr na jeho dostavbu. O vybudování 3. a 4. bloku usilovaly společnosti Westinghouse a konsorcium Atomstrojexport a Škoda. Již samotná příprava tendru vyšla ČEZ na několik stovek milionů korun. Nyní bude pravděpodobně celý projekt převeden na nově vytvořenou, státem 100% vlastněnou společnost a bude pokračovat ve změněné podobě.

PKN Orlen usiluje o ovládnutí Mera a Čepra

Majoritní vlastník Unipetrolu, polská společnost PKN Orlen usiluje o získání majority ve státních podnicích Mezinárodní ropovody (Mero) a České produktovody (Čepro). Dle vyjádření Orlenu by to umožnilo všem podnikům díky synergii snižovat náklady a zvýšit ziskovost. V současnosti probíhají vzájemné rozhovory mezi vedením PKN Orlen a MPO.

Putin pohrozil energetickou izolací Ukrajiny

Ruský prezident Vladimír Putin v dopise směřujícímu představitelům EU a evropských zemí upozornil, že v případě nesplacení ukrajinského dluhu za plyn zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, což může způsobit jeho nedostatek i v zemích Evropské Unie.

Japonsko schválilo podporu jaderné energii

I přes škody, které vznikly havárií v jaderné elektrárně Fukušima, jenž byla největší jadernou katastrofou za posledních 25 let, odhlasovala japonská vláda podporu jádru i v další dekádě. Jaderná energie je důležitým zdrojem k výrobě energie, který ostrovnímu izolovanému státu garantuje částečnou energetickou nezávislost.

Vláda ČR a NWR se dohodly na podmínkách podpory provozu dolu Paskov

Ministr financí Andrej Babiš a předseda představenstva NWR Gareth Penny se dohodli na státní podpoře pro fungování černouhelného dolu Paskov. Těžba bude podporována do roku 2017 a do NWR by mělo získat dotaci minimálně 600 milionů korun. Výše příspěvku bude záviset na aktuálních podmínkách na globálním trhu. Aktuálně ceny klesají, což by znamenalo zvýšení státního příspěvku.

Zajímavosti

Švýcaři ukazují nové letadlo. Bez kapky paliva obletí svět

Švýcaři právě představují letadlo na solární pohon, s nímž chtějí příští rok bez paliva obletět svět. Jde o vylepšeného „potomka“ solárního letounu Solar Impuls, který vzbudil pozornost v roce 2012, kdy s ním piloti dolétli ze Švýcarska do Maroka. Jedná se o vrtulový stroj s větším rozpětím křídel, než má Jumbo Jet (72 metrů). Energii ze slunce využívá tak efektivně, že může létat i v noci. Teoreticky je tudíž schopen nekonečného letu. „Po letech plánování, komplexních simulací a zkušebních letů s prvním prototypem bude našim partnerům, přátelům a médiím představen Solar Impulse 2, který v roce 2015 bez paliva – poháněn jen sluncem – obletí svět,“ stojí v oficiálním prohlášení iniciativy. Aby vše fungovalo, jak má, nesměla hmotnost Solar Impulse 2 překročit 2,3 tuny. Piloti André Borschberg a Bertrand Piccard se tak musí během cesty kolem světa, která má trvat od dubna do července příštího roku, poskládat do prostoru 3,8 metru čtverečního. PřipraviloAnalyticko-strategické oddělení DRFG a.s.