Důležité zprávy
Situace na Ukrajině
I poslední týden je potřeba věnovat pozornost situaci na Ukrajině. Konflikt zatím stále nemá směr vedoucí k jeho zažehnání. Dalo by se říct, že je tomu spíše naopak. Minulý týden došlo k několika událostem, které konflikt ještě více eskalovaly.
USA tvrdí, že mají důkazy o přítomnosti ruských vojáků na Ukrajině. Údajní proruští separatisté z Ukrajiny jsou dle Spojených států ve skutečnosti ruští vojáci, kteří se podíleli již na operacích v Gruzii v roce 2008. To samozřejmě nahrává teorii o tom, že separatistickou revoluci na Ukrajině podněcuje přímo Vladimir Putin. Toho vyzvali separatisté z Ukrajiny, aby jim se svou armádou přijel na východní Ukrajinu na pomoc. Ten podepsal novelu zákona, podle kterého každý v zemích bývalého Sovětského svazu, kdo bude mluvit rusky, získá ruské občanství ve zjednodušeném řízení. Růst ruských občanů v zahraničí, zejména na Ukrajině, je totiž jednoznačně v jeho zájmu, aby pak mohl obhájit své vojenské manévry v cizích zemích, jako ochranu vlastních obyvatel.
Přednesl také plány na vybudování rozsáhlé zóny hazardu na Krymu. Zatím nejbouřlivější se zdá být situace na Ukrajině ve městě Slavjansk, kde přišlo o život při střetu separatistů s ukrajinskými ozbrojenými složkami už 5 osob. Separatisté i nadále okupují pomocí zbraní několik úřadů a dokonce minulý týden zajali ukrajinskou novinářku, kterou obvinili z válečných zločinů.
Novináři nemají lehkou práci ani v samotném Rusku, kde poslanec Státní dumy Vladimir Žirinovskij, který podporuje politiku prezidenta Putina, napadl v pátek na tiskové konferenci těhotnou novinářku Stellu Dubovickou z televize Russia Today, poté, co mu položila otázku ohledně zavedení sankcí vůči Ukrajině.
Rusko povolilo USA a České republice průzkumný let nad ukrajinsko-ruskými hranicemi, aby dokázalo nepřítomnost vojáků u hranic, z čehož je obviňováno. Je otázkou, zda-li jsou nebezpečím pro Ukrajinu označení ruští vojáci či maskovaní separatisté z řad ruského vojska. ČR v reakci na ukrajinskou krizi zmírňuje vízovou politiku vůči Ukrajincům.
Havárii jihokorejského trajektu nepřežilo nejméně 104 lidí, dalších 198 se pohřešuje
K obrovské tragédii došlo minulý týden v Jižní Korey, kde došlo ke ztroskotání trajektu s přibližně 500 lidmi na palubě. Příčina není dosud známá, ovšem objevily se informace, že došlo k závažnému pochybení posádky při evakuaci. Kapitán navíc čelí obvinění, že loď opustil jako jeden z prvních a zanedbal své povinnosti.
V Himalájích došlo k neštěstí, při kterém zahynulo nejméně 13 osob
Nepálské úřady kvůli neštěstí, při kterém v pátek zahynulo nejméně 13 horských průvodců, dočasně zakázaly výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest. Záchranné týmy pokračují v pátrání po dalších Šerpech, které ve výšce 5800 metrů zasypala lavina, uvedla agentura AP.
Finance
Ekonomika – ČR
To, že podpora obnovitelných zdrojů el. energie, tak jak je v současnosti nastavena, není pro průmysl (a zejména jeho energeticky velmi náročnou část) nijak pozitivní, není novinkou. Sice v ČR došlo ke snížení energetické náročnosti průmyslu, ale i tak cena energií tvoří výraznou nákladovou položku a činí tak náš průmysl méně konkurenceschopným.
Rozhoupalo se i Ministerstvo průmyslu a obchodu, které (po německém vzoru) připravuje zvýhodnění průmyslových podniků při platbách za obnovitelné zdroje. Ale pozor, jde ne o velké průmyslové podniky. Tzv. kapacitní platby by měly zohlednit podniky, které spotřebovávají stejné množství energie kontinuálně, tedy bez ohledu na čas.
Bohužel však podpora bude cílena jen na malou část podniků, ale zaplatíme ji všichni.
Daně – ČR
Takřka na světě neexistuje člověk (možná s výjimkou ministrů financí), který by snížení daní neuvítal. Stačí si vzpomenout na poprask kolem posledního zvýšení DPH. A tak se současná vláda rozhodla naplnit své sliby. Dojde ke snížení dolní (snížené) sazby DHP, a to o pět procentních bodů na 10 %, ale jen na vybrané položky (léky, knihy, dětské pleny, nenahraditelnou dětskou výživu).
Jako slib to zní hezky. JE tady ještě taková drobnost, že snížení DPH na dětské pleny musí být projednáno s Evropskou komisí.
O snížení DPH na dětské pleny bude muset vláda ještě jednat s Evropskou komisí. K úvahám o případném dalším snižování desetiprocentní sazby se podle Sobotky vláda vrátí, až budou zavedena konkrétní opatření pro zlepšení výběru DPH.
Otázkou je, proč byly vybrány právě zmiňované produkty (časem zřejmě budou přidány další). Místo zjednodušení a především stabilizace daňové soustavy, opět dochází ke změnám (stabilitu u našich politiků není třeba hledat) a soustava se stává opět složitější.
A navíc dosud platí schválený zákon, že od ledna 2016 má u nás platit jen jedna sazba, a to 17,5 %. Současná vláda chce tento zákon zrušit. Ale jestli se toho skutečně dočkáme, je ve hvězdách.
Alternativní měny
Zkrachovalá bitcoinová burza Mt. Gox se vzdala plánu na obnovení svých aktivit a požádala tokijský soud, aby schválil její likvidaci. Mt. Gox byla v minulosti největší burzou pro obchodování s kybernetickou měnou bitcoin na světě. V únoru se však zhroutila a požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli.
Likvidace pro věřitele v bankrotových případech obvykle znamená, že získají zpět menší část svých pohledávek.
Měna bitcoin vznikla v roce 2009. Je navržena tak, aby ji nemohly ovlivňovat vlády ani centrální banky (ale kdo ovlivňuje tbitcoin?). Kybernetické mince "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem.
Kurz bitcoinu je však vysoce nestabilní a podléhá extrémním výkyvům.
Družstevní záložny
Družstevní záložny jsou v posledním období v hledáčku regulátora trhu. Ne, že by si výraznější dohled některé z nich nezasloužily. Třeba Metropolitní spořitelní družstvo, kterému byla pravomocně odebrána licence. Kampeličky lákají klienty na vyšší úroky u vkladů, které si mohou dovolit nabídnout díky půjčování za vyšší úrok, než banky. Platí, že kdo neprojde s úvěrem u banky, jde do kampeličky. Tím jsou úvěrová portfolia kampeliček o něco rizikovější, než bankovní.
ČNB, byť s křížkem po funuse se snaží s družstevními záložnami něco udělat. Některé se staly moc velkými a nezměnily se přitom na banky. Tato situace je dlouhodobě neudržitelná. Přeci jen nelze dlouho udržet velké, rizikové portfolio.
Návrh novely zákona o spořitelních a úvěrních družstvech počítá s omezením bilanční sumy, tedy jimi spravovaného majetku, na pět miliard korun. Pokud by ji překročily, mohly by se stát bankami, nebo pokračovat v činnosti bez dalšího růstu.
Opatření by mělo být účinné od roku 2017. Dalším z návrhů novely je zvýšení příspěvku záložen do Fondu pojištění vkladů na dvojnásobek.
Sice své udělal již trh. Na počátku devadesátých let bylo v ČR téměř 200 kampeliček a nyní jich je asi 12. Ale očista trhu byla zbytečně příliš nákladná.
Bankovní unie
Máme Evropskou unii, Evropskou měnovou unii a budeme mít i bankovní unii. Europoslanci totiž odsouhlasili vznik záchranného bankovního fondu, principy pomoci bankám v případě úpadku včetně jejich zániku a společná pravidla pojištění vkladů klientů.
Záchranný bankovní fond, který je jádrem vznikajícího mechanismu označovaného jako SRM (Single Resolution Mechanism), bude podle schváleného opatření obsahovat 55 miliard eur (1,5 bilionu Kč). Peníze do něj vloží samotné bankovní domy, které by jej měly naplnit během osmi let.
Státy, které budou mimo tuto unii, zřídí v průběhu deseti let své vlastní fondy, jejichž hodnota by měla odpovídat jednomu procentu všech vkladů. Česká vláda o vstupu do bankovní unie před očekávaným přijetím eura zatím neuvažuje, a proto českých bank se dnešní rozhodnutí europoslanců příliš nedotkne.
Mechanismus SRM a pojištění vkladů jsou dvěma ze tří pilířů připravované bankovní unie. Tím třetím je dohled nad asi 130 největšími evropskými bankami, které představují 85 % bankovního sektoru EU.
Dlouhodobé spoření
Jak spořit na důchod (či jiný velmi dlouhodobý horizont)? Stačí se držet jednoduchých pravidel. Stačí několik vhodně diverzifikovaných fondů s nízkými náklady.
Posuďte třeba následující: Portfolio složené ze 40 % z Vanguard Total Stock Market Index Fund, z 20 % z Vanguard Total International Stock Index Fund a ze 40 % z Vanguard Total Bond Market Index Fund
předčilo během posledních 16 let více než v 80 % případů svou návratností 5000 jiných kombinací fondů a investic.
I tak je toto portfolio více než diverzifikované. V podstatě totiž vlastníte „téměř každou významnou akcii na světě“. Důležité je určit, jakou část portfolia věnovat jeho jednotlivým složkám. Záleží totiž na toleranci k riziku, finanční situaci a investičním horizontu. Pokud si nejste jistí, je tu jednoduché obecné pravidlo: Procento rovnající se vašemu věku směrujte do dluhopisů a zbytek do akcií.
Ani jednoduše pojaté investování ovšem neznamená, že nakoupíte a pak už nic neděláte. Měli byste činit alespoň základní kroky vedoucí k omezení rizika. Jde například o změnu složení portfolia ve chvíli, kdy pohyb cen výrazněji změní jeho složení ve prospěch nějakého aktiva. Podobně byste měli sledovat, jak se s časem mění vaše averze k riziku a podle toho měnit složení portfolia. A ze zřetele neztrácejte to, že skutečným klíčem k dostatečným úsporám na důchod je více úspor a méně utrácení.
Indexy očekávání
Většina lidí bude znát základní makroekonomické ukazatele, jako je HDP, inflace apod. Ale už jen odborníci či více ekonomicky vzdělaní lidé vědí o existenci indexů očekávání či ekonomické nálady, které vydává německý institut ZEW. Pro Českou republiku jsou obzvláště důležité, neboť mají dost velkou korelaci s reálnými hodnotami vývoje německého HDP.
Nejnovější průzkum ukazuje na další ochlazení optimismu ohledně vývoje německé ekonomiky.
Výsledek vyznívá smíšeně, co se týče jeho nejdůležitější části - názorů na Německo a eurozónu. Výrazně se zlepšila spokojenost se současnou situací a do průzkumu se tedy odrážejí lepšící se výkony ekonomiky. Spolu s dosahováním vyšší úrovně ale klesají očekávání, že bude docházet k dalšímu zrychlování. Vedle toho je tu nadále negativní faktor v podobě ukrajinské krize. Samotný dopad na ukrajinskou, a zvláště ruskou ekonomiku, je pro vývozně založené Německo negativní. Kromě toho je tu i velká nejistota o sankcích, které by vzájemný obchod či investice mohly ještě více poškodit.
Podle tohoto výzkumu tak můžeme očekávat spíše dosavadní růst německého HDP, než jeho akceleraci. Pro ČR to není moc dobrá zpráva, neboť tuzemská očekávání (např. státní rozpočet) počítají s vyšším růstem HDP. A to bez zrychlení růstu Německa dost dobře nepůjde.
Politika a veřejná správa
Vyzbrojování povede žena, Stropnický uvedl do úřadu Jitku Nalevajkovou
Národní úřad pro vyzbrojování povede právnička Jitka Nalevajková. Dosud působila jako ředitelka odboru logistiky a zahraniční pomoci, v posledním roce a půl měla na starosti pořizování výstroje. Připustila, že úřad dříve chyboval, za prioritu označila zjednodušení a zprůhlednění procesu armádních nákupů.
Nová ředitelka úřadu je absolventkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy, v listopadu 2012 absolvovala kurz zadávání veřejných zakázek na The Naval Postgraduate School v kalifornském Monterey.
Ministerstvo obrany zároveň obnovilo pozici zástupce ředitele úřadu. Stal se jím Tomáš Dvořáček, který strávil 37 let jako voják z povolání a naposledy působil jako vojenský přidělenec ve Švédsku.
Šéf Generálního finančního ředitelství skončí, Babiš už má náhradu
Generální ředitel Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Jan Knížek ke konci dubna rezignoval na svou funkci. V pátek to oznámilo ministerstvo financí.
V čele Generálního finančního ředitelství končí Jan Knížek, který úřad řídil 9 let. Podle informací Aktuálně.cz ho nahradí Jiří Žežulka, který dosud vedl odbor řízení rizik při správě daní téhož úřadu. Změna proběhne k prvnímu květnu.
Žežulka míří do křesla ředitele GFŘ z odboru řízení rizik při správě daní, který se specializuje na kontrolní činnost, boj s daňovými úniky a zajišťuje spolupráci s policií nebo třeba Finančním analytickým útvarem.
Dosavadní ředitel odboru rizik již před časem Aktuálně.cz sdělil, že by o post generálního ředitele měl zájem. "Ovšem pouze pokud by si mě pan Knížek vybral jako svého nástupce," uvedl Žežulka, který je prozatím pověřen řízením úřadu.
Babišovy miliardové škrty: O nejvíc peněz má přijít doprava a zemědělství
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) žádá pro další rok po některých resortech velmi výrazné škrty. Podle prvního návrhu rozpočtových výdajů, který se podařilo ČT získat, by měly nejvíce šetřit doprava, zemědělství a vnitro. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSd) už proto varuje, že nebude mít peníze na zvýšení platů policistů a hasičů. A peníze chybí také na vyšší platy učitelům. Naopak třeba armáda by si měla polepšit a miliony navíc dostane i Poslanecká sněmovna.
Kde se bude škrtat?
Ministerstvo dopravy ........................- 8,4 mld. Kč
Ministerstvo zemědělství ....................- 6,2 mld. Kč
Ministerstvo vnitra .............................- 2,9 mld. Kč
Ministerstvo financí ............................ - 1,5 mld. Kč
Ministerstvo průmyslu ........................ - 1,3 mld. Kč
Ministerstvo kultury ...........................- 1,1 mld. Kč
Naopak vytoužené cinkání peněz uslyší třeba na ministerstvu práce a sociálních věcí - jim do kasy přibude 14 miliard korun, a to především na růst důchodů a některých sociálních dávek. O poznání menší částku si přilepší ministerstvo obrany a ministerstvo školství. Ani tak ale na vyšší platy pro učitele prý rozhodně nebude. "Pokud chceme zvýšit platy učitelů a nepedagogických pracovníků, budu potřebovat další dvě miliardy," vypočítává totiž ministr Marcel Chládek (ČSSD).
Ekonomika
PPF mění vedení Telefóniky, končí i autor neomezených tarifů
Skoro přesně rok po spuštění populárních neomezených tarifů opustil českou Telefóniku jejich hlavní tvůrce. A také autoři strategie firmy v posledních letech. Její nový vlastník, skupina PPF miliardáře Petra Kellnera, pokračuje ve změnách nejvyššího vedení společnosti. Naopak do ní přicházejí lidé, kteří dříve pro PPF připravovali projekt čtvrtého operátora – nakonec neuskutečněného.
Změny ve firmě potvrdil Hospodářským novinám nový člen představenstva za PPF Michal Frankl. Odchod šéfa marketingu Jiřího Dvorjančanského, který stál za neomezenými tarify, podle něj souvisí s rozdělením oddělení do dvou divizí, obsluhujících firemní zákazníky a domácnosti.
K začátku dubna skončil také bez nástupce další důležitý člen managementu, šéf strategie Felix Geyr. Ten stál za otevřením trhu virtuálním operátorům a spadal pod něj i regionální poskytovatel připojení Internethome. Na rozdíl od bývalého finančního ředitele Davida Melcona se Geyr nevrací do španělské skupiny Telefónica.
Česko do Bruselu odeslalo dokument nutný pro čerpání peněz z EU
Česko do Bruselu odeslalo finální verzi Dohody o partnerství. Dokument určuje, jakým způsobem bude ČR čerpat peníze z evropských fondů v novém programovém období 2014-2020. V těchto letech může ČR získat až 594 miliard korun.
Evropská komise má nyní tři měsíce na posouzení a na schválení dohody. V případě, že nebudou vzneseny žádné připomínky, očekává se její schválení na přelomu letošního léta a podzimu.
Podle zatím posledních údajů získají nejvíce evropských peněz regiony, doprava a podpora podnikání. Integrovanému regionálnímu operačnímu programu, který nahradí současné regionální operační programy, půjde celkem 4,87 miliardy eur (131,5 miliardy korun). Tyto regionální projekty "ukrojí" 22,5 procenta všech peněz, které bude mít ČR v letech 2014-2020 k dispozici.
Energetika
ČR bude i nadále podporovat rozvoj jádra
I přes záporný postoj vlády a společnosti ČEZ k dostavbě jaderné elektrárny Temelín se prakticky všechny špičky vládní koalice shodly na nutnosti podpory jádra i v následujících dekádách. Česká republika chce i nadále rozvíjet své know-how a počítá s dostavbou jaderných bloků v Temelíně i Dukovanech.
Alpiq spustil provoz nového bloku elektrárny
Švýcarský producent elektřiny Alpiq tento týden spustil provoz bloku o 135 MWe v uhelné elektrárně Kladno. Investice v hodnotě 260 mil. eur přestavuje největší investiční počin skupiny v ČR.
Obchod a akciemi ČEZ pod kontrolu ČNB
Česká Národní Banka prověřuje obchodování s akciemi ČEZ bezprostředně před oznámením ministra financí Andreje Babiše o požadavku výplaty celého zisku společnosti formou dividend. Existuje podezření, že skupina osob kolem Andreje Babiše o chystaném kroku věděla dopředu a ve větším objemu nakupovala akcie.
RWE zahájilo dodávky zemního plynu na Ukrajinu
V rámci pětileté dohody obnovila od poloviny dubna německá RWE dodávky zemního plynu na Ukrajinu. Kontrakt podepsaný v roce 2012 s ukrajinským Naftogazem garantuje odběr až 10 mld. m3 ročně, které RWE dopraví přes území Polska.
Evropská Komise odpověděla na dopis Vladimíra Putina
Evropská osmadvacítka ve společném dopise prezidentu Ruské federace Vladimíru Putinovi upozornila na možnou změnu statusu Ruska jako dodavatele energií. Moskva byla až do současnosti vnímána jako stabilní partner v importu surovin, tuto pozici ale ohrožuje ruský přístup k situaci na Ukrajině.
Stavba South Stream bude pokračovat
Konsorcium společností zabezpečujících výstavbu plynovodu South Stream hodlá v tomto roce zahájit výstavbu i přesto, že je v současnosti zpochybňována jeho životaschopnost s ohledem na situaci mezi EU a Ruskem. South Stream by měl dopravovat ruský plyn do rakouského Baumgartenu a Itálie a obcházet tranzitní země.
Zajímavosti
Dublinské letiště ozdobí obří tapiserie podle návrhu českého výtvarníka
Podivuhodně průzračný pižďuch na malém modrém padáku vytvořeném z knih se vznáší nad odlehlým ostrovem. Podle tohoto výjevu z kresby světově proslulého výtvarníka českého původu Petra Síse utkal ateliér ve francouzském Aubussonu tapiserii velkou dvaadvacet metrů čtverečních.
„Výroba stála šedesát tisíc eur, které zaplatili zpěvák Bono z kapely U2, její kytarista Edge a manažer skupiny Paul McGuinness,“ řekl partnerskému deníku HN irský právník Bill Shipsey, jehož lidskoprávní organizace Art for Amnesty projekt iniciovala na památku loni zesnulého irského básníka Seamuse Heaneyho.
Jde v pořadí už o druhou tapiserii, která podle Sísových kreseb vznikla. V prosinci 2012 zorganizoval Shipsey obdobnou akci na pražském letišti v Ruzyni, kde byl vyvěšen gobelín na památku Václava Havla. U této příležitosti se budova přejmenovala na Letiště Václava Havla.
„Je to legrační shoda náhod, protože v Dublinu jsem ještě nikdy nebyl,“ dodává Sís. „A když jsem v osmnácti letech v Londýně poprvé slyšel Paula Simona, vůbec se mi nelíbil. Nehrál totiž rokenrol.“ ̈
Začíná se stavět nejvyšší budova světa, bude mít kilometr! Vyroste v Saúdské Arábii
V saúdskoarabské Džiddě na břehu Rudého moře se začne v neděli stavět nejvyšší budova světa. A zlomí hranici snů – má měřit přesně jeden kilometr! Úřady arabského království to potvrdily specializovanému časopisu Building Design.
Nejvyšší stavba lidské historie se jmenuje Kingdom Tower a navrhl ji americký architekt Adrian Smith, společně s Gordon Gill Architecture. Výstavba má stát má 1,23 miliardy dolarů a mrakodrap má být dostaven za pět let. Zahájení stavby bylo už několikrát odloženo, nejnovější termín má ale platit.
Kingdom Tower bude až o 172 metrů vyšší než Burdž Chalífa v Dubaji, což je v současnosti nejvyšší mrakodrap světa. Budova v Saúdské Arábii zabere celkovou plochu 500 tisíc metrů čtverečních a bude v ní více než 50 rychlovýtahů. V Kingdom Tower mají být kanceláře, obchody, ale i luxusní byty. K dispozici bude téměř 4000 parkovacích míst.
Připravilo Analyticko-strategické oddělení DRFG a.s.